AKTUALNOŚCI
.:  ŚredniowieCzuj w Maszewie

Po raz dziewiąty w dniach 18-19 sierpnia 2017r. odbyła się w Maszewie impreza nawiązująca do urodzin miasta pod hasłem „ŚredniowieCzuj w Maszewie”. Po raz trzeci do rycerskiej imprezy dołączono  Zjazd EW w Maszewie, tym razem pod hasłem „Lepsze niż EWA, są Dzieci z MaszEWA”. Jak organizatorzy tłumaczyli,  pierwsza z cyklicznych imprez nosiła tytuł „Każda Ewa jest z MaszEWA”, druga: „Każda Ewa ma męża z MaszEWA” więc siłą rzeczy, w tytule trzeciej pojawić się musiały dzieci.

Uroczyste rozpoczęcie imprezy nastąpiło 18 sierpnia na Stadionie Miejskim, podczas którego Burmistrz Maszewa Jadwiga Ferensztajn, przekazała na ręce Marka Zasiecznego klucz do bram miasta, Bractwu Rycerskiemu Piesza Rota von Massow, a Przewodniczący Rady Miejskiej Henryk Kozakowski przekazał dzieciom z Maszewa kłódkę z kluczami i od tej chwili wszystkie, przygotowane przez organizatorów niespodzianki, kierowane były do dzieci.  Podczas otwarcia nie brakowało też gości honorowych. M.in. gościliśmy Przewodniczącego Rady Powiatu Kazimierza Ziembę, Komendanta Komendy Powiatowej PSP w Goleniowie - Arkadiusza Skrzypczaka, przedstawicielkę ARiMR panią Danutę Łukasik i burmistrza miasta partnerskiego Loitz Michael’a Sack’a.

Stworzone przez EWY strefy dla dzieci cieszyły się dużym zainteresowaniem. W przebogatej ofercie zabaw i konkursów każdy dzieciak (i nie tylko, bo rodzice i dziadkowie też się świetnie bawili), mógł wybrać coś dla siebie. Nie brakowało też pysznych ciast i dorodnych, pięknych jabłek. Niestety, w dobrej zabawie przeszkodził nieco deszcz i niegroźna burza, ale na szczęście Zespół „Specyficzni” swoją energetyczną muzyką przegonił chmury. Kto nie był niech żałuje, bo koncert wykonany był na najwyższym poziomie. Był jeszcze  pokaz artyleryjski prezentowany przez rycerzy oraz fajerwerki, który przygotowali maszewscy strażacy. Tradycyjnie, do białego rana, uczestnicy festynu wybawić się mogli na zabawie tanecznej.

W sobotę Maszewem rządzili już niepodzielnie rycerze, a ich panowanie rozpoczęło się  prezentacją Bractw na Rynku Miejskim. Gościem honorowym prezentacji była posłanka Magdalena Kochan, a największą niespodzianką prezentacji była młoda (oczywiście rycerska) para -  Adela i Igor Alagierscy ze Stargardu, którzy zaprosili uczestników ŚredniowieCzuj na biesiadę weselną nad maszewskim jeziorem. Po prezentacji i przemarszu nad Jezioro Młyńskie,  rozpoczęły się turnieje i walki rycerskie. Nowością był zorganizowany w tym roku turniej rzutów włócznią, a najbardziej oczekiwanym pokazem były rycerskie pojedynki w świetle pochodni. W trakcie walk można było posłuchać muzyki średniowiecznej wykonywanej przez zespół „Roderyk” oraz zwiedzić obóz rycerski. Były też stoiska z łakociami, nie zabrakło  wyrobów rękodzielniczych, oraz stoiska z różnorakimi elementami rycerskiego rynsztunku dla dzieci i dorosłych. Tradycyjnie już, przybyłych gości zabawiał  Teatr Krzyk z przyjaciółmi. Odbyła się także uczta, podczas  której można było skosztować kiełbaski z grilla oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Po zakończeniu walk rycerskich przy pochodniach, wręczone zostały nagrody zwycięzcom wszystkich punktowanych w turnieju konkurencji. Ze szczegółowymi wynikami zapoznać się można na FB pod zakładką IX Turniej Rycerski w Maszewie.


webmaster [08:17, 24-08-2017]  drukuj
© UM w Maszewie