BAGNA
Kościół w Bagnach
Kościół granitowy pochodzi z XIV w.; na planie prostokąta, z ceglanym, blendowanym gotyckim Szczytem od wschodu; od zachodu osobno stojąca drewniana wieża na planie kwadratu, odeskowana, zwieńczona barokowym hełmem; okna i portal od południa - przemurowane w XVIIIw. ; kościół kryty dachem 2-spadowym, ceramicznie. We wnętrzu: strop sufitowy, podwyższony; zachowało się wyposażenie kościoła z XIX w. tylko od zachodu, z prospektem organowym i emporą chórową oraz ławki. Kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła poświęcony w 1945 r.
BIELICE
Kościół w Bielicach
Kościół parafialny w Bielicach, pierwotnie z XVIII w. był o konstrukcji ryglowej, przerabiany za ks. prob. Piotra Skraby, na ceglany, utracił swój zabytkowy charakter. Do kościoła przylega wieża z XIX w. - neogotycka. Kościół pw. św. Wojciecha BM poświęcony 4. IX. 1945 r. przez ks. Tadeusza Miękusa.
BUDZIESZOWCE
Kościół w Budzieszowcach
Kościół pochodzi z XIV w.; na planie prostokąta, orientowany, z kamienia narzutowego, kryty dachem 2-spadowym; w średniowieczu - portal od południa, dzisiaj zamurowany; od zachodu ślady po wieży drewnianej; w XIX w. przemurowano okna i portal zachodni; od strony północnej dobudowany prawdopodobnie grobowiec, obecnie zakrystia. We wnętrzu: zachowały się tylko ławki z XIX w. i empora chórowa, przed portalem zachodnim - czasza romańskiej, granitowej chrzcielnicy. Na zewnątrz - nowa dzwonnica, osobno stojąca, na niej 2 dzwony. Kościół pw. Macierzyństwa NMP poświęcony 22. IX. 1946 r.
DARŻ
Kościół w Darżu
Kościół neogotycki zbudowano w XIX w. z cegły; założony na rzucie prostokąta, z węższym 5 - bocznym prezbiterium przy szczycie wschodnim; wieża na planie kwadratu, zwieńczona smukłym hełmem stożkowym i krzyżem; korpus i prezbiterium kościoła - oszkarpowane (przypory 2 - uskokowe), urozmaicony detal ceglany, we fryzach i gzymsie. We wnętrzu: przy zachodniej ścianie szczytowej empora muzyczna, mieszcząca obecnie salkę katechetyczną; w prezbiterium XIX-wieczny obraz przedstawiający Pana Jezusa kroczącego po falach i św. Piotra; w górnej częsci obrazu ślady kul z 1945 r. Kościół pw. św. Stanisława Kostki poświęcony 16.X.1945 r.
DĄBROWICA
Kościół w Dąbrowicy
Kościół neogotycki zbudowano w latach 1879 - 1880, na planie prostokąta, z kamienia polnego, z ceglanym detalem w obramieniach okiennych, gzymsie pod okap i portalu; od wschodu 3-bocznie zamknięte prezbiterium; obok kościoła - drewniana dzwonnica. We wnętrzu: zachowały się z pierwotnego wyposażenia ławki, ambona, część nadstawy ołtarzowej, prospekt organowy. Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcony 1946 r.
DĘBICE
Kościół w Dębicach
Stary kościół ze średniowiecza został rozebrany. Na fundamentach zbudowano nowy, wg. projektu pani Tymczyszyn; kościół na planie prostokąta, kryty dachem 2-spadowym (2 oszklone szyczyty są jedynym oświetleniem wnętrza); na osi szczytu wschodniego - przypora jako dzwonnica; do południowej ściany kościoła dobudowano kancelaryjno-katachetyczny obiekt; strop odkryty do połaci dachu 2-spadowego. Kościół pw. Świętej Rodziny poświęcony 12. VI. 1983 przez ks. Bpa Jana Gałeckiego.
GODOWO
Kościół w Godowie
Przed 1985 r. kościół należał do parafii Maszewo. Kościół pochodzi z XIX w., neoromański, z kostki kamniennej i cegły; zbudowany na planie prostokąta, z wydzielonym 3-bocznie zamkniętym prezbiterium; od zachodu dobudowana do korpusu na planie kwadratu 4-kondygnacyjna wieża z 2-spadowym dachem; nad korpusem dach ceramiczny. We wnętrzu: strop drewniany, belkowany, ławki z XVIII w., ambona z XIX w., w łuku tęczowym krucyfiks, na emporze chórowej prospekt organowy. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego poświęcony 18. X. 1945 r.
JENIKOWO
Kościół w Jenikowie
Pw. Św Józefa - Neogotycki kościół pochodzi z XIXw.; zbudowany z cegły, na planie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium zamkniętym 3-bocznie, z dobudowaną zakrystią; od zachodu osobno stojąca wieża z XVIIIw., na planie kwadratu, odeskowana, drewniana, zwieńczona spiczastym hełmem, między kościołem i wieżą - dobudowana kruchta; kościół oszkarpowany, Kryty dachem 2-spadowym ceramicznym; wejście na emporę chórową od zewnątrz dobudowaną klatką schodową w wieżyczce. We wnętrzu: strop drewniany, podwyższony, w prezbiterium sklepienie; wyposażenie neogotyckie - organy, empora chórowa, ławki, żyrandol. Kościół pw. Św. Józefa poświęcony 19. III. 1947 r.
KORYTOWO
Kościół z kamienia łupanego w XIX w.; salowy;kryty dachem 2-spadowym; zrujnowany po II wojnie światowej; odbudowany w 1977 r. We wnętrzu: sufit tynkowany, podwyższony; całe wyposażenie - nowe. Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego poświęcony 7. VI. 1977 r. przez ks. Bpa Jerzego Strobę.
MACIEJEWO
Kościół w Maciejewie
W 1868 roku Wilhelm Karol Fleming, ówczesny właściciel Maciejewa, wzniósł istniejący do dzisiaj kościół kamienny, sytuując go na innym miejscu niż dawna świątynia. Kościół ryglowy został rozebrany, a otaczający go cmentarz przykościelny uległ kasacji.
Pałac w Maciejewie
W parku nad jeziorem stoi eklektyczny pałac, dawna siedziba rodu von Flamming, wybudowany w roku 1899. W parku znajduje sie pamiatkowy kamień, umieszczony tam przez rodzinę von Flamming w roku 1909 dla uczczenia 700 lat pobytu rodu na Pomorzu. Od 1992 roku w pałacu mieści sie luksusowy hotel.
MASZEWO
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Kościół budowany od 4-tej ćwierci XIII do połowy XV wieku. Jest budowlą gotycką o formach charakterystycznych dla architektury miejskich far Pomorza Zachodniego. Formy średniowiecznej świątyni ukształtowane zostały w dwóch etapach budowlanych. W pierwszym, przypadającym na schyłek XIII wieku, rozpoczęto budowę kamiennej wieży i korpusu. Budowę ukończono przed 1358 rokiem, bowiem w tym roku miało miejsce poświęcenie fary. W drugim etapie, w pierwszej połowie XV wieku, nastąpiła przebudowa korpusu nawowego, którego kamienne mury zastąpiono ceglanymi, dzieląc korpus na trzy nawy w układzie trójprzęsłowym. Wnętrze przykryto sklepieniami gwiaździstymi, podpartymi ośmiobocznymi filarami o profilowanych półwałkowo narożach. Od 1604 do 1741 r. z powodu złego stanu wieży, nie używano dzwonów kościelnych. W roku 1741 zbudowano nową wieżę, która spaliła się od uderzenia pioruna w roku 1819. Wybudowana w latach 1821-22 nowa wieża kościelna przetrwała do naszych czasów. Zwieńczenie pochodzi z 1868 roku. Do roku 1792 plac koło kościoła służył jako cmentarz. W 1806-7 r. Maszewo i okolice są świadkami walk prusko-francuskich wojsk. Obozujący w Maszewie Francuzi zrobili z kościoła magazyn. W czasie II wojnie światowej kościół w Maszewie został częściowo uszkodzony, miał też zniszczony w 80%. dach, który naprawiono jeszcze w 1945 r. Jeszcze na początku sierpnia 1945 r. nie mógł spełniać swoich funkcji. Po uporządkowaniu kościoła przez pierwszych mieszkańców Maszewa dnia 19.VIII.1945 roku kościół został poświecony przez księdza Bogdana Szczepanowskiego i została odprawiona pierwsza Msza Św.
Kaplica pw. Św. Jerzego
obecnie Kościół Pomocniczy pw. Św. Alberta Chmielewskiego
obecnie Kościół Pomocniczy pw. Św. Alberta Chmielewskiego
Istniejąca obecnie budowla ufundowana została w 1490 roku przez maszewską rodziną Weiherów. Zbudowana została na miejscu starszej, drewnianej kaplicy, wspomnianej w źródłach już w 1303 roku, wówczas pw. Św. Katarzyny. Kaplica ta funkcjonowała jako świątynia szpitalna połączona z przytułkiem. Później na jego miejscu zbudowane zostało nowe założenie szpitalne, zrealizowane przez mistrza Damesa ze Stargardu w 1735 roku. Szpital był wielokrotnie przebudowywany a w 1840 roku wzniesiony od podstaw. Całe założenie funkcjonowało do 1945 roku, kiedy zostało zniszczone. Kaplica została odbudowana w latach 1981-1983 i przeznaczona na kościół pomocniczy.
Mury obronne i Baszta "francuska"
Mury, zachowane na całym obwodzie miasta, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły wzniesione zostały na przełomie XIII i XIV wieku. Nakaz otoczenia miasta murowanymi obwarowaniami wydał w 1286 roku biskup Herman z Kamienia. Zewnętrzną linię murów chroniły dodatkowo wały ziemne i fosa, pogłębiona znacznie w ciągu XV wieku. Przy jednej z dwóch bram wzniesiono wysmukłą cylindryczną basztę nazwaną później "Francuską". W latach 1784-1785 zlikwidowano fosę i wały, wyrównując teren, na którym urządzone zostały ogrody. W 1838 roku rozebrano przedbramia, a w 1854 roku po zewnętrznej linii dawnej fosy i wałów wytyczono uliczkę obrzeżną. W 1868 roku, z uwagi na budowę nowych dróg, zburzono również bramy wewnętrzne oraz część półbaszt. W takim stanie mury przetrwały do czasów współczesnych.
Ratusz
Usytuowany w zabudowie śródrynkowej po północnej stronie kościoła z fasadą zwróconą w kierunku wschodnim. Istniejący obecnie budynek wzniesiony został w latach 1821-1827, według projektu mistrza Lawerentza, na miejscu starszej budowli, zapewne z okresu średniowiecza. Zniszczony w pierwszej połowie XVII wieku, wkrótce potem został odbudowany w formie skromnej ceglanej budowli. Na początku XIX wieku przebudowany, a wkrótce potem rozebrany i wzniesiony od podstaw. Zachowaną do dziś formę uzyskał ratusz w 1920 roku, kiedy został podwyższony o kondygnację strychową.
Pomnik Poległych
Park i stojący tam pomnik usytuowane są na północ od dawnej siedziby domeny, na terenie półwyspu otoczonego bagnami i wodą. Za półwyspem stała siedziba Bractwa Strzeleckiego zbudowana w połowie XIX wieku, a zniszczona w 1945 roku. W 1926 roku Rada Miejska Maszewa zbudowała na tym terenie pomnik poświęcony pamięci poległych w I wojnie światowej. W 1993 roku władze miejskie Maszewa, przy współudziale strony niemieckiej, obiekt ten wyremontowano, umieszczając we wnętrzu dwie tablice z tekstem w języku polskim i niemieckim: "Dla pokojowego współżycia (ku pamięci niemieckim i polskim ofiarom z Wojen Światowych 1914-1918, 1939-1945), żyjącym ku przestrodze i pojednaniu /w 1926 roku w Maszewie zbudowany/ w 1993 roku w Maszewie, w niemiecko-polskim współdziałaniu restaurowany".
NASTAZIN
Kościół w Nastazinie
W Nastazinie był kościół z czasów późnego gotyku, z kamienia polnego ze szczytem wschodnim, blendowanym. Od zachodu wieża w dolnej kondygnacji kamienna, wyżej z cegły, ozdobiona blendami i fryzem. W wieży zachował się portal. Po II wojnie światowej kościół zrujnowany. Zachowała się tylko wieża. Kaplica w Nastazinie spełniała rolę kościoła w latach 1949-1997. Kaplica mieściła się w przystosowanym do tego celu domu parterowym. We wnętrzu: krucyfiks, Matka Boska Bolesna i św. Jan Ewangelista (wykonany w rzeźbie polichromowanej) Kaplica pw. Św Anny poświęcona 21.VII.1949 r. Od 1995 r. za ks. prob. Marka Maciążka przystąpiono do odbudowy ruin kościoła na zasadzie rekonstrukcji wg projektu inż. arch. Doroty Szeszko. Odbudowano na dawnych fundamentach nawę kościoła z prezbiterium. Budowlę pokryto dachówką. Do dalszej odbudowy czeka wieża. Wysiłku odbudowy podjęła się miejscowa ludność. Odbudowany kościół pw. św. Anny został poświęcony 27.IV.1997 r. ks abp Marian Przykucki.
PRZEMOCZE
Kościół w Przemoczu
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XV w.; na planie czworoboku, z wieżą od zachodu, wzniesiony z kamienia; od wschodu styl gotycki, blendowany; wieża w górnej częsci rozczłonkowania blendami ostrołukowymi i okrągłołukowymi, zakończona 4-boczną drewnianą latarnią, zwieńczoną wysokim wysmukłym hełmem. W XIX w. portale - południowy i zachodni - oraz okna przemurowano. Wszystkie ściany kościoła i wieży otynkowano. We wnętrzu: sufit, wyposażenie z pocz. XX w.; empora chórowa z prospektem organowym zdewastowanym i ławki. Kościół pw. św. Stanisława BM poświęcony w 1946 r.
RADZANEK
Kościół w Radzanku
Kościół zbudowano w XIX w. w stylu neogotyckim, z cegły; założony na planie prostokąta, 1-nawowy, z 5-bocznie zamkniętym prezbiterium od wschodu i wieżą od zachodu, zwieńczoną ostrołukowym hełmem, krytym blachą, kościół oszkarpowany, ze sterczynami na narożach dachu; wnętrze nawy kryje strop drewniany, a w prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe. We wnętrzu: z początku XXw. - drewniana empora chórowa, ławki, ambona; w zaaranżowanej nastawie ołtarza obraz przedstawiający w zbroi św. Floriana. Kościół pw. św. Floriana poświęcony 12.V.1946 r. przez ks. Edwarda Wowrę TChr.
ROŻNOWO NOWOGARDZKIE
Kościół w Rożnowie
Kościół salowy, na rzucie prostokąta, zbudowano na początku XV w. w stylu gotycko - romańskim, z kamienia; portal i okna w kształcie łuku (półokrągłe); w oknie prezbiterium - współczesny witraż przedstawiający św. Antoniego; przy szczytowej ścianie zachodniej drewniana empora muzyczna z organami; z korpusu kościoła wyrasta 4-boczna wieża drewniana, zwieńczona wysmukłym hełmem pokrytym blachą. Przy kościele znajduje się z XV w. chrzcielnica z granitu, w kształcie cylindra o średnicy 1m. Wiadomo jednak, że w roku 1750 Rożnowo stało się samodzielną parafią protestancką wyznania ewangelickiego-unijnego. Wiadomo też, że tutaj i w okolicy było wielu katolików. Kościół przejęty został przez polską ludność jesienią 1945 r. Do 22 XII 1971 r. Rożnowo należało do parafii Maszewo, a dekretem kurii biskupiej w Gorzowie stało się znów samodzielnym wikariatem. 25 IV 1973 r. decyzją biskupa szczecińsko-kamieńskiego Jerzego Stroby w Rożnowie została erygowana parafia rzymskokatolicka. Kościół pw. św.. Antoniego poświęcony 9. VI. 1946 r. przez ks. Edwarda Wowrę TChr.
SOKOLNIKI
Kościół w Sokolnikach
Kościół pochodzi z przełomu z XV i XVI w., wzniesiono go z kamienia narzutowegp, na planie prostokąta; szczyt wschodni blendowany ze sterczynami; okna wschodnie, gotyckie, zablendowane; przemurowano je, od południa portal z XVIII w. W XIX w. dobudowano wieżę od zachodu z cegły, na rzucie kwadratu; wieża 3-kondygnacyjna, zwieńczona 4 szczytami wimpergowymi, z wieżyczkami w narożnikach; hełm 8-boczny spiczasty, pokryty blachą; w 3. kondygnacji duże okna z 3 stron z żaluzjami nagłośniającymi bicie dzwonów; w szczytach zachowały się tarcze zegarowe; portal 4-uskokowy w wieży; wieża podparta przyporami; szczyt zachodni kościoła przemurowany w XIX w. We wnętrzu: strop drewniany, belkowany; zachowała się ambona barokowa, empora chórowa z prospektem organowym, ławki, płyta nagrobna i sacramentarium z drzwiczkami. Kościół pw.. Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęcony 23. VI. 1946 r.
TARNOWO
Kościół w Tarnowie
Kościół zbudowano w XV w. w stylu gotyckim, głównie z kamienia ciosanego; salowy, na planie prostokąta; niewielka wieża wyrasta z korpusu. Zachował się gotycki portal w ścianie szczytowej. We wnętrzu: XIX-wieczna empora organowa i ambona, prowizoryczna nadstawa ołtarzowa, zwieńczona fragmentem barokowego wystroju. Kościół pw. Świętej Rodziny poświęcony 3. IV. 1946 r.