17 września 1939 roku Armia Czerwona bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej Polskiej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły III Rzesza i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze. (PAP)
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest corocznie 17 września w rocznicę napaści ZSRR na Polskę. To szczególna data dla Sybiraków i Kresowian, która jest symbolem naznaczenia ich życia, sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.
Hołd poległym i pomordowanym w 83. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, składając symboliczną wiązankę kwiatów pod Obeliskiem na cmentarzu w Maszewie, oddali Sekretarz Gminy Małgorzata Złotek wraz z Kierownikiem Referatu Organizacyjnego, Spraw Obywatelskich i Promocji Dorotą Frasunkiewicz oraz Prezesem Związku Sybiraków w Maszewie Marianną Mołodecką wraz z mieszkańcami.